15 juni 2026

Blog: Drie keer bijzonder

Elke twee weken laat Ingrado bestuurder Corien van Starkenburg haar licht schijnen op het recht op onderwijs en ontwikkeling.

Vorige week was een bijzondere week. Bijzonder voor mij persoonlijk omdat ik als buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand mijn eigen zoon mocht trouwen. Wat een eervolle en dierbare gebeurtenis! Ik hield het ternauwernood droog.

Bijzonder ook professioneel omdat er zoveel beweging is in ons werkveld. In het kader van mijn provincietour ontmoet ik zoals jullie weten op meerdere locaties in het land leden om in gesprek gaan over de toekomst van het vak van leerplichtambtenaar. Wat wordt jullie rol en positie als leerplicht uit het strafrecht gaat? En wat zal dit betekenen voor de beroepsbenaming, vroeg een van de gespreksdeelnemers zich vorige week af. Misschien is ‘voorstroomcoach’ wel een mooie, opperde zij.

Ik vond dit een interessante en natuurlijk ook grappige vondst. Vooral vanwege de voor de hand liggende associatie met de doorstroomcoach. Deze professionals hebben niet de mogelijkheid schoolgang af te dwingen, maar krijgen desalniettemin veel voor elkaar. Hoe breng je beweging zonder stok achter de deur? Hoe positioneer je je in het sociaal domein als de wet jou niet langer dat unieke instrument toekent? Stuk voor stuk vragen die aan de orde komen in de regiosessies. Buitengewoon interessant en leerzaam. In een notitie die rond de zomer uitkomt, zullen we de belangrijkste bevindingen met jullie delen.

En, last but not least, was het een bijzondere week omdat ik op donderdag in Nieuwsuur geïnterviewd werd over de stand van zaken rond artikel 5 onder b van de Leerplichtwet. Altijd spannend zo’n optreden, maar enorm belangrijk. Zeker nu het arrest van de Hoge Raad voor flinke onrust zorgt onder ouders en in leerplichtland. Want hoe gaan we om met ouders van wie het kind al een vrijstelling heeft en die een herhaalde aanvraag doen?

Ingrado heeft aan een handreiking gewerkt waarin we onder meer adviseren voor deze ouders een overgangsjaar te hanteren waarin met het samenwerkingsverband gezocht kan worden naar een passende onderwijsplek. Dit in afwachting van besluitvorming in Den Haag waar staatssecretaris Judith Tielen pleitbezorger is van de afschaffing van artikel 5 onder b. Daar ben ik het, zoals jullie weten, hartstochtelijk mee eens. Echter niet voordat er een oplossing is voor de groep kinderen voor wie een school niet de beste plek is om onderwijs te volgen.

Dus misschien moeten we parallel aan de discussie over afschaffen van 5 onder b en over het goed inrichten van thuisonderwijs ook het gesprek aangaan over digitaal afstandsonderwijs. Dan kunnen we hopelijk met elkaar een werkbaar systeem inrichten. Een systeem dat tegemoetkomt aan het recht op onderwijs en ontwikkeling van álle kinderen en jongeren.